Jak si vybrat správný adaptér k notebooku?

Zdroje napájení k notebooku patří mezi poruchové komponenty. Snad každý se jednou dostane do situace, že si bude muset pořídit nový, nebo z nějakého důvodu hledá náhradu. Výrobci nabízejí nespočet nabíjecích adaptérů k notebookům a dalším přenosným zařízením. Jak ale vybrat ten nejlepší pro vaše zařízení? 

V případě adaptérů pro notebook je nutné k volbě přistupovat s rozvahou a opatrností. V případě špatné volby nebude v lepším případě nabíjení probíhat vůbec, v horším případě může dojít k poškození akumulátoru (baterky) i celého zařízení. Pojďme si tímto článkem říci proč nekupovat neoriginální napájecí adaptéry. Podle jakých kritérií volit správný napájecí adaptér k vašemu notebooku.

Na co si dát pozor?


Napájecí adaptéry k notebookům existují jako pro každé mobilní zařízení s dobíjecí baterií a mají za úkol nabít akumulátor (baterii zařízení) pomocí nabíjecího proudu. Je tedy nutné si uvědomit, pro jaké zařízení napájecí adaptér vybírám. Jiné specifikace mají výrobky pro napájení drobné přenosné elektroniky a jiné parametry jsou vyžadovány pro napájení výkonného notebooku. Existují výrobky pro čistě domácí použití či pro efektivní nabíjení na cestách, v autě či letadle. Nejvhodnějším řešením je koupit stejný jaký je dodávaný s notebookem přímo od výrobce ale stejný model může mít i jiný konektor, i tak je mnoho modelů schodných ale mají jiné modelové číslo nebo označení.

Jak vybrat správný adaptér?


Pokud chcete vybrat vhodný napájecí adaptér a nemáte možnost sehnat uplně identický originální napájecí adaptér, je vhodné zjistit na stávajícím adaptéru nebo na štítku notebooku, jaké výstupní napětí, neboli kolik voltů (V) a jaký příkon, neboli kolik wattů (W) má Váš stávající adaptér. 

Výstupní napětí (output) je ta nižší ze dvou hodnot napětí (tedy nezajímá nás napětí v elektrické síti 230 V), pohybuje se obvykle někde kolem 16 V až 20 V. Zatímco napětí by mělo být stejné, rozhodně byste se neměli odchýlit o více než 0,5 V. 

U příkonu byste se neměli dostat pod hodnotu příkonu původního adaptéru "65 W". V opačném případě se bude adaptér přehřívat, bude nabíjet pomalu a v extrémním případě může dojít i k jeho zničení. U mnohých adaptérů byste na štítku nemuseli najít hodnotu příkonu ve wattech, ale výstupní (output) proud v ampérech (A). Potom vybírejte adaptér, jehož výstupní proud je stejný nebo vyšší, než u původního adaptéru. Tedy adaptér, který je schopen dávat na výstupu 19 V a 3,16 A bude mít příkon 60 W.

Pozor na správný konektor!


Ale v těch konektorech to právě je. Protože výrobci se nám snaží komplikovat život a vybavují notebooky spoustou různě velkých konektorů - a to právě proto, aby bylo nutné použít pro každý model notebooku jiný zdroj. Takže klidně zapomeňte na to, že některý univerzální zdroj pokryje svými možnostmi všechny modely. Možná jich zvládne hodně, ale jako na potvoru, právě ten váš notebook mezi nimi nebude. Jak tedy na to? 

Typ konektoru se obvykle uvádí jako vnější a vnitřní průměr konektoru (mm) - např. 7.5x5.5mm. Konektor může mít také vnitřní kolíček, tzv. pin. A jak vidíte, existují i konektory zcela zvláštních tvarů. A bohužel, existuje zde ještě "něco" - co nám komplikuje život. Neexistuje totiž jen těchto uvedených 25 druhů konektorů. Např. konektor 7.4x5.5mm + PIN existuje ve dvou verzích - pro DELL a pro HP Compaq. Obě varianty vypadají zcela stejně, ale nedají se navzájem zaměnit. Zdroj pro DELL prostě s HP Compaqem nefunguje - a naopak. Stejně tak je to i u konektoru 4.8x1.7mm (verze pro Asus ), 6.5x4.4mm + PIN (verze pro Fujitsu-Siemens nebo Sony) a další. Celkem je těchto různých variant známo cca 39 - a asi existují i další. 

Takže - smiřme se s tím, že vybrat správný zdroj pro notebook není až tak jednoduchá záležitost a že rozhodně není možné vzít to první, co padne do ruky. Nevíte-li si rady, zavolejte nám.

Zavěrem na závěr :-)


A vlastně, nebylo by nejlepší koupit originální adaptér, stejný jaký byl s notebookem dodán? A je to! Žádné velké vybírání! No i tak to není lehké, originální napájecí adaptéry mají mnoho modelů. Adaptér se stejným výstupním napětím V, stejným příkonem W, stejným konektorem, od stejeného výrobce "DELL, HP, Asus", má mnoho modelových označení ikdyž se jedná o identické napájecí adaptéry.

Vyberte si z naší nabídky adaptérů k notebookům.

Nabídka adaptérů